Francesca bought a dress to wear to a wedding. The sales tax for the dress is 6%. She also paid $35, which was not taxed, to have the dress altered. If Francesca paid the store a total of $126.16, which equation can be solved to determine the price of the dress?
A. d+1.06d+35=12.6 ***
B.1.06(d+35)=126.16
C.0.006(d+35)=126.16
D.d+0.06d+35=126.16
3 answers
dress plus tax plus alterations equals total paid ... see that anywhere?
d + 0.06d + 35 = 126.16.
Thank you all so much! I'm not really good math :)