For the reaction system, 2 H2O(g) + O2(g) == 2 H2O2 (g), the equilibrium concentrations are

(H2O2) = 0.120 M; (H2O) = 0.860 M; (O2) = 0.330 M.
Calculate the value of Kc for this reaction.

A. 0.423
B. 0.872
C. 0.0590
D. 1.31
E. 2.51

I did 0.120 / 0.860 X 0.330 = 4.4228 = 4.23.

Did I do this correctly?

5 answers

You didn't balance the equation and you didn't make the coefficients the exponents.
To balance the equation would I add a 2 in front of the O2?
To know if it balances or not, count the atoms and see. You don't need to ask anyone. You want to put a 2 for O2?
2H2O + 2O2 ==> H2O2.

I see 4 H atoms on the left. I see 2 on the right. Equation isn't balanced.
so then 4.
2H2O + 4O2 ==> H2O2
I see 4 H atoms on the left and 2 on the right. Equation isn't balanced. Quit guessing and count the atoms. Try a value and count. It's that simple.
Similar Questions
    1. answers icon 3 answers
  1. A system is at equilibrium. Which statement is correct? (1 point)The concentrations of the reactants equal the concentrations of
    1. answers icon 1 answer
  2. At a very high temperature, Kc=65.0 for the following reaction.2HI H2+I2 The following concentrations were detected in a
    1. answers icon 1 answer
  3. The equilibrium constant is equal to 5.00 at 1300K for the reaction2SO2(g) + O2(g) <--> 2SO3(g) if initial concentrations are
    1. answers icon 1 answer
more similar questions