Let x be the price of a potato.
The price of a carrot is x + $0.10.
The five carrots cost 5(x + $0.10).
The seven potatoes cost 7x.
5(x + $0.10) + 7x = $4.10.
5x + $0.50 + 7x = $4.10.
12x + $0.50 = $4.10.
12x = $4.10 - $0.50 = $3.60.
x = $3.60 / 12 = $0.30.
Thus the price of a carrot is $0.30 + $0.10 = $<<0.30+0.10=0.40>>0.40.
Answer: \boxed{0.40}.
Fiona bought five carrots and seven potatoes for $4.10. Each carrot cost 10 cents more than potatoes. How much does a carat cost?
1 answer