Unit price is the cost of one unit of a product or service. To find the unit price, divide the total cost of the product or service by the number of units.
For example, if a box of 12 apples costs $6, the unit price is $0.50 per apple ($6 divided by 12 apples). In this case, the better buy would be the box of 12 apples since it has a lower unit price.
Find each unit price, which is the better buy
1 answer