Duval went to bat 80 times during a baseball season. In the first half of the season, he had 15 hits. In the second half of the season he had 9 hits. Which percent of the time did Duval get a hit during the entire season?

3 answers

34%
total hits = 24
percentag = 24/80 = .3 = 30%
the answer is 30