He bought 4 for $25
so
4 * 6.98 - 25
During a sale, CD'S that normally cost $6.98 each were priced at 2 for $12.50.Pete bought 4 CD'S at the sale price. How much money did he save by buying the 4 CDS on sale?
4 answers
At the grocery store, boxes of coffee that normally cost $6.99 each were priced at 2 for $8.50. Jack bought 4 boxes at the sale price. How much money did he save by buying the 4 boxes of coffee on sale?
19.96
19.96 is correct