For the first problem, you could use the price of one can of soda from a machine and compare it with a six-pack of the same size of cans of soda. Which is the better buy?
I've used ratios and proportions for many years because I never learned a couple of basic math procedures. For instance, if I need to know what percent of 250 equals 50, I set it up as a proportion.
50/250 = x/100
Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts. Include either an example one of your own to explain the solution process.
2. i cant think of anything please help Describe an application for the use of ratios or proportions that is not mentioned in your text, or describe how an application problem could be useful in your daily life.
1 answer