Dante can buy 20 marbles for $1.50. How many marbles can he buy for $27.00?
Do you divide &27.00 by $1.50 then multiply that number by 20 to get 360 marbles?
1 answer
Yes.
Do you divide &27.00 by $1.50 then multiply that number by 20 to get 360 marbles?
1 answer