d=0.005s^2+0.2s where d is the stopping distance in meter and s is the speed in km per hour. use the formula to find the stopping distance when a car is travelling at 70km per hour.

my answer is 38.5 is that right.

2 answers

d = .005 (70)^2 +.2(70)
= 24.5 + 14
= 38.5 yes
thankyou