To find the cost per serving, divide the total cost of the pizza by the number of servings.
$12.75 รท 5 = $2.55 per serving.
Therefore, the correct answer is $2.55 per serving.
Cruz purchased a large pizza for $12.75. It serves 5 people. What is the cost per serving?
$2.55 per serving
$2.60 per serving
$3.15 per serving
$7.55 per serving
1 answer