In the first year, Cody will have 22 + 15 = <<22+15=37>>37 coins.
In the second year, he will have 37 + 15 = <<37+15=52>>52 coins.
In the third year, he will have 52 + 15 = <<52+15=67>>67 coins.
In the fourth year, he will have 67 + 15 = <<67+15=82>>82 coins.
In the fifth year, he will have 82 + 15 = <<82+15=97>>97 coins.
In the sixth year, he will have 97 + 15 = <<97+15=112>>112 coins.
In the seventh year, he will have 112 + 15 = <<112+15=127>>127 coins.
In the eighth year, he will have 127 + 15 = <<127+15=142>>142 coins.
In the ninth year, he will have 142 + 15 = <<142+15=157>>157 coins.
In the tenth year, he will have 157 + 15 = <<157+15=172>>172 coins.
In the eleventh year, he will have 172 + 15 = <<172+15=187>>187 coins.
In the twelfth year, he will have 187 + 15 = <<187+15=202>>202 coins.
In the thirteenth year, he will have 202 + 15 = <<202+15=217>>217 coins.
In the fourteenth year, he will have 217 + 15 = <<217+15=232>>232 coins.
In the fifteenth year, he will have 232 + 15 = <<232+15=247>>247 coins.
In the sixteenth year, he will have 247 + 15 = <<247+15=262>>262 coins.
In the seventeenth year, he will have 262 + 15 = <<262+15=277>>277 coins.
In the eighteenth year, he will have 277 + 15 = <<277+15=292>>292 coins.
In the nineteenth year, he will have 292 + 15 = <<292+15=307>>307 coins.
In the twentieth year, he will have 307 + 15 = <<307+15=322>>322 coins.
In the twenty-first year, he will have 322 + 15 = <<322+15=337>>337 coins.
In the twenty-second year, he will have 337 + 15 = <<337+15=352>>352 coins.
In the twenty-third year, he will have 352 + 15 = <<352+15=367>>367 coins.
In the twenty-fourth year, he will have 367 + 15 = <<367+15=382>>382 coins.
In the twenty-fifth year, he will have 382 + 15 = <<382+15=397>>397 coins.
In the twenty-sixth year, he will have 397 + 15 = <<397+15=412>>412 coins.
In the twenty-seventh year, he will have 412 + 15 = <<412+15=427>>427 coins.
In the twenty-eighth year, he will have 427 + 15 = <<427+15=442>>442 coins.
In the twenty-ninth year, he will have 442 + 15 = <<442+15=457>>457 coins.
In the thirtieth year, he will have 457 + 15 = <<457+15=472>>472 coins.
In the thirty-first year, he will have 472 + 15 = <<472+15=487>>487 coins.
In the thirty-second year, he will have 487 + 15 = <<487+15=502>>502 coins.
In the thirty-third year, he will have 502 + 15 = <<502+15=517>>517 coins.
In the thirty-fourth year, he will have 517 + 15 = <<517+15=532>>532 coins.
In the thirty-fifth year, he will have 532 + 15 = <<532+15=547>>547 coins.
In the thirty-sixth year, he will have 547 + 15 = <<547+15=562>>562 coins.
In the thirty-seventh year, he will have 562 + 15 = <<562+15=577>>577 coins.
Therefore, it will take Cody 37 years. Answer: \boxed{37}.
cody has 22 rare coins. each year cody plans to add 15 coins to his collection. How many years will it take Cody to collect 577 coins?
1 answer