Think about it.
How can he pay less than the cost of a pound of coffee?
You have four choices -- add, subtract, multiply, divide. You divided and came up with a ridiculous answer.
Now what are you going to do?
Chan Hee bought 3.4 pounds of coffee that cost $6.95 per pound. How much did he spend on coffee?
My answer:
$6.95/3.4=2.044
Is my answer correct or how would I do this
6 answers
Multiply so you would multiply $6.95 per pound of coffee x 3.4 pounds of coffee=$23.63 is the total that he paid
Yes, now you've got it. :-)
Ty so much Ms. Sue. You are the best.
You're very welcome, Matt. :-)
can someone tell me the answer im stuck on the question i did it multiple times and cant get it.