carol drives for 3 hours
d = r t
d = 30 * 3 = 90 miles
mother drove 90 miles in 2.5 hours
90 = r (2.5)
t = 36 miles/hour
Carol started from home on a trip averaging 30 miles per hour how fast must her mother drive to catch up to her in 3 hours if she leaves 30 minutes after Carol? Use an equation to solve your work.
a.35 mph
b.39 mph
c.40 mph
I heard that the answer is a, but I don't know how to set up the equation.
3 answers
carol drove for 3.5 hours
d = 30*3.5 = 105 miles
mother drove 105 miles in 3 hours
105 = r(3)
r == 35
so yes a
d = 30*3.5 = 105 miles
mother drove 105 miles in 3 hours
105 = r(3)
r == 35
so yes a
15 represents her half hour headstart.
3 hours represents how the mother and child have to meet at the same time.
15+3(30) = 3x
15+90 = 3x
105 = 3x
35=x
Check
15+30(3) = 3(35)
105=105
3 hours represents how the mother and child have to meet at the same time.
15+3(30) = 3x
15+90 = 3x
105 = 3x
35=x
Check
15+30(3) = 3(35)
105=105