Having spent $25, LEa realizes that she still has 60% of her original sum.
Therefore, $25 must represent 40% or her original sum making the original sum 25/.40 = $62.50.
$62.50 - $25.00 = $37.50.
$37.50/$62.50 = .6 or 60%.
$3.00/2.6 = $1.15 per liter
Can someone help with me this question?
1. Lea spent $25 of the money she saved. She still has 60% of her money left. How much does have left?
0.60 x 25=$15?
2. A 2.6L container of juice costs $3.00. How much are you paying for 1 L?
2 answers
Suppose the ratio of the number of boys to the number of girls in a class is 7:3. What percent of the class is girls?