Can anyone help with which formula I should use to solve this:

During a head on car crash, the car is designed to slow down as its front end crumples. If a person can survive an acceleration of -33 m/s how far must the front end crumple if the car was initially traveling at 28 m/s?

1 answer

v = vi - 33 t
v = 0 at stop
so
0 = 28 - 33 t
t = .848 seconds

distance = vi t -(1/2)(33) t^2
d = 28(.848) - 16.5 (.848)^2
= 23.8 - 11.9
= 11.9 meters (very long car)
Similar Questions
  1. Please help to solve to find x,y1. y=7x-3 2. 4x+2y=8 Take the value of y in the first formula and substitute it for y in the
    1. answers icon 1 answer
  2. how would i work out the following problemssolve each formula in terms of the given variable 1. 5d-2g=9 ;g The formula A=2h(l+w)
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 2 answers
  3. use substitution to solve the linear system3x-y=15 x+2y=-2 Solve for y in one formula, and then substitute that value for y in
    1. answers icon 0 answers
more similar questions