calculate the final concentration if 4.0 L of 1.5 M NaC1 and 2.0 L of 3.0 M NaC1 are mixed.
2 answers
Find moles NaCl from 1.5 M and moles NaCl from 3.0 M, add them together and divide by the total volume in liters. Post your work if you get stuck.
Moles of salt present: 4*1.5+2*3=12 moles salt.
Volume= 6liters
Molarity=moles/volume
Volume= 6liters
Molarity=moles/volume