Calculate the concentrations of all species in a 1.41 M Na2SO3 (sodium sulfite) solution. The ionization constants for sulfurous acid are Ka1 = 1.4× 10–2 and Ka2 = 6.3× 10–8.
Na^+ = 2.82M
SO3^2- = 1.40M
HSO3^- = 0.00047M
H2SO3 =
OH^- =
H^+ =
I have been able to calculate the first three, but do not know where to go from there to find the last three. Any help would be very much appreciated.
1 answer
See your post below.