At the same store, Peter bought 2 pairs of pants and 5 shirts for $61, and jissica bought 3 pairs of pants and 2 shirts for $64. How much does 1 pair of pants cost?

~Please explain this problem to me

3 answers

maybe you add up the pant snd shirts for peter then divide that by 7 then add 3 plus 2 and divide that by 64 and I don't know what else to do I can try to solve
You can solve this using a system of linear equations, I will use variables p for pants, and s for shirts. You are given:
2p + 5s = 61 call this (row 1)
3p + 2s = 64 call this (row 2)
You can solve for a single variable by subtracting the rows from each other to eliminate a variable. By taking 3(row 1) - 2(row 2), gives
6p + 15s = 183
-6p + 4s = 128
As you can see the pants variable goes to zero leaving 11s = 55. Solving for s gives $5 per shirt. Plugging back in and solving for p into either row 1 or 2 will give you the price of pants being $18.
You can verify by plugging these numbers back into the equation.
i am sure some where you do division but that is all i can help with sorry