at the market, a pear cost b cents&an apple cost 7 cents less than a pear.Mrs Ravi bought 4 pears&an apple.Find the total amount Mrs Ravi paid in terms of b. Help me!

2 answers

cost of pear = b
cost of apple = b-7

amount paid = 4b + b-7 = 5b-7
Wrong