To determine which size has the lower unit price, we need to calculate the unit price for each size.
The unit price for the first size is $4.50 / 48 ounces = $0.094 per ounce.
The unit price for the second size is $7 / 128 ounces = $0.055 per ounce.
The unit price for the third size is $3 / 64 ounces = $0.047 per ounce.
Therefore, the 64-ounce size has the lower unit price. The answer is:
O 64 ounces
At the grocery store, one brand of ice cream costs $4.50 for 48 ounces. The same brand costs $7 for 128 ounces or $3 for 64 ounces. Which size has the lower unit price? (1 point)
O They cost the same per ounce.
O 128 ounces
• 48 ounces
O 64 ounces
1 answer