At the grocery store, one brand of ice cream costs $4.50 for 48 ounces. The same brand costs $7 for 128 ounces or $3 for 64 ounces. Which size has the lower unit price?(1 point)

Responses

48 ounces
48 ounces

128 ounces
128 ounces

64 ounces
64 ounces

They cost the same per ounce.
They cost the same per ounce.

1 answer

The correct answer is: They cost the same per ounce.