At Office Mart, a box of 10 ballpoint pens costs $8. What is the unit price?(1 point)

Responses

$1.25/pen
$1.25/pen

1.25 pens/$1
1.25 pens/$1

0.80 pens/$1
0.80 pens/$1

$0.80/pen
$0.80/pen

1 answer

To find the unit price of one ballpoint pen, you divide the total cost by the number of pens in the box.

Given:

  • Total cost for 10 pens = $8
  • Number of pens = 10

Unit price per pen = Total cost / Number of pens

Unit price per pen = $8 / 10 = $0.80

So, the unit price is $0.80/pen.