To find the unit price of a box of ballpoint pens, divide the total cost of the box by the number of pens in the box.
The total cost of the box is $8, and there are 10 pens in the box.
Unit price = Total cost / Number of pens Unit price = $8 / 10 = $0.80
The unit price is $0.80 per pen.