At a bagel shop, 2 coffees and 4 bagels cost $6.00. Two coffees and 7 bagels cost $8.25. What is the unit price of one coffee and the unit price of one bagel?

2 answers

2c + 4b = 600
2c + 7b = 825

subtract them:
3b = 225
b = 75

sub b = 75 back into the firs equation and solve for c

let me know what you get.
my answer:
1 bagel= $0.75
1 coffee= $1.00