Apples at the local farmer's market cost $1.25 per pound. Write a function rule f that gives the total cost of apples in terms of the number of pounds, .

1 answer

The function rule f that gives the total cost of apples in terms of the number of pounds is:

f(x) = 1.25x

Where x represents the number of pounds of apples.
Similar Questions
  1. Apples at the local farmer's market cost $1.25 per pound.Write a function rule`f` that gives the total cost of apples in terms
    1. answers icon 1 answer
  2. #19.Apples at the local farmer's market cost $1.25 per pound. Write a function rule f​ that gives the total cost of apples in
    1. answers icon 1 answer
  3. Apples at the local farmer's market cost $1.25 per pound.Write a function rule`f` that gives the total cost of apples in terms
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 11 answers
more similar questions