a. 45.3L x 10 mol/L = 1 sig fig
b. 67.894 g ÷ 2.56 L = 3 sig figs
c. 45.3m + 12.344m + 1000m – 1.34m = answer to the lease amount of uncertainty
d. 35cm + 8.3m + 75.341 km + 80,000 mm = answer to the lease amount of uncertainty
e. (43.7m + 39.3cm) ÷ 25.332 m/s = 3 sig figs
Answer the following math questions focusing on significant figures
a. 45.3L x 10 mol/L =
b. 67.894 g ÷ 2.56 L =
c. 45.3m + 12.344m + 1000m – 1.34m =
d. 35cm + 8.3m + 75.341 km + 80,000 mm =
e. (43.7m + 39.3cm) ÷ 25.332 m/s =
2 answers
a. 45.3L x 10 mol/L = 1 sig fig
b. 67.894 g ÷ 2.56 L = 3 sig figs
c. 45.3m + 12.344m + 1000m – 1.34m = answer to the least amount of uncertainty
d. 35cm + 8.3m + 75.341 km + 80,000 mm = answer to the least amount of uncertainty
e. (43.7m + 39.3cm) ÷ 25.332 m/s = 3 sig figs
b. 67.894 g ÷ 2.56 L = 3 sig figs
c. 45.3m + 12.344m + 1000m – 1.34m = answer to the least amount of uncertainty
d. 35cm + 8.3m + 75.341 km + 80,000 mm = answer to the least amount of uncertainty
e. (43.7m + 39.3cm) ÷ 25.332 m/s = 3 sig figs