To find the price of 1 pound of peanut butter, we need to convert the weight from ounces to pounds and then divide the cost by the weight.
1 pound = 16 ounces
The cost of 1 pound of peanut butter can be calculated as follows:
Price of 1 pound = (Price of 10 ounces / Weight of 10 ounces) * Weight of 1 pound
Price of 1 pound = ($3.90 / 10 ounces) * 16 ounces
Price of 1 pound = ($3.90 / 10) * 16
Price of 1 pound = $0.39 * 16
Price of 1 pound = $6.24
The price of 1 pound of peanut butter is $6.24.
And if a 10 ounce jar of peanut butter cost $3.90 what is the price of 1 pound of peanut butter
1 answer