Ask a New Question
Search
An object is thrown vertically downward. If the object hits the ground with a velocity of 10.0 m/s and it fell for 0.880 s, at what velocity was the object released?
1 answer
v0 - 9.8*0.88 = -10
solve for v0
Ask a New Question
or
answer this question
.
Similar Questions
use a(t) = -32 ft per second squared as the acceleration due to gravity.An object is thrown vertically downward from the top of
1 answer
If an object is dropped from a tall building and hits the ground 3.0 s later, what is the velocity of the object when it hits
2 answers
If an object is thrown downward with an initial velocity of
v0, then the distance it travels is given by s=4.9t sqrt 2 +v v0t.
1 answer
An object is thrown downward with an initial speed of 5 m/s from a height of 78 m above the ground. At the same instant, a
2 answers
more similar questions