An ion enters a mass spectrometer which has a .18 T field perpendicular to?

an electric field of 1.6 kV/m and selects a velocity. the same magnetic field is then used to deflect the singly charged ion into a circular path of radius 12.5 cm.

a. what velocity was selected
b. what was the ion mass

1 answer

Part A What velocity was selected?

We need to find the velocity so for that we have simple formula

v = E/B plug in the numbers we get

v = 1.6kV/m / 0.18 T = 8.9 km/s

Part b) What is the ion mass?

we need to find the ion mass for that we know the formula

m = erB²/E = 0.125 m* 1.6x10^-19* (0.18)^2 / ( 1.6 * 10 ^ 3 V/m ) = 4.05 * 10 ^ -25 kg