an investor invested a total of 2,000 in two mutual funds. One fund earned a 7% profit while the other earned a 5% profit. If the investors total profit was $138, How much was invested in each mutual fund

plz help

1 answer

amount invested at 7% --- x
amount invested at 5% --- y
x + y = 2000
y = 2000 - x

.07x + .05(2000-x) = 138
multiply each term by 100
7x + 5(2000-x) = 13800
2x = 3800
x = 1900

so $1900 at 7% and $100 at 5%

check: .07(1900) + .05(100) = 138 , all is good