Xo = 40 m/s.
Yo = 20 m/s.
Tan A = Yo/Xo = 20/40 = 0.500.
A = 26.6o.
Xo = Vo*cos26.6.
40 = Vo*cos26.6,
Vo = 44.7 m/s.
The launching point is assumed to be at gnd. level.
Range = Vo^2*sin(2A)/g.
An arrow is shot at an angle such that it's horizontal velocity is 40 m/s and it's vertical velocity is 20 m/s. Find the horizontal distance the arrow will travel before hitting the ground.
1 answer