An airplane takes off from an airport and takes 6.5 hours to fly west (against the wind current) 2600 miles. The return trip (with the wind current) takes 5.2 hours. Find the airspeed and the wind speed.

1 answer

v-c = 2600 / 6.5
v+c = 2600 / 5.2
----------------- add
2 v = 400 + 500 = 900
v = 450

450 - c = 400
c = 50