An aircraft pilot wishes to fly from an airfield to a point lying S20oE from the airfield. There is a wind blowing from N80oE at 45 km/h. The airspeed of the plane will be 550 km/h.

(a) What direction should the pilot steer the plane (to whole degree)? Include a diagram as part of your solution.

(b) What will the actual ground speed be of the plane (to one decimal place)?

can someone show me step by step??

4 answers

see the first Similar Question below
steve what did the diagram look like? did they both start from the origin? or were they head to tail??? and was the wind going N80E or S80W off the first vector??
S20oE = 160o CW.

The Wind Blowing
From : 80o E. of N.
Heading: 80o W. of S. = 260o CW.

a. -24.5o]Vp + Vw = 550km/h[160o].
Vp + 45[260o] = 550[160],
Vp + 45*sin260 + i45*Cos260 = 550*sin160 + i550*Cos160,
Vp + (-44.3) + (-7.81i) = 188.1 + (-516.8i),
Vp = 232.4 - 509i = 559.5[-25o] = 559.5km/h[25o] E. of S.
arcTanA(X/Y). A = 25o.

b. Ground speed = 559.5 km/h.

vp + Vw =
a. TYPO: Remove the -24.5.