'An air rifle pellet of mass 2g is fired into a block of plasticine mounted on a model railway truck. the truck and plasticine have a mass of .1kg. The truck moves off after the pellet hits the plasticine with an initial velocity of .8m/s. calculate the momentum of the plasticine and truck after the collision. Hence work out the velocity of the pellet just before it hits the plasticine.'

1 answer

First, we need to determine the momentum of the plasticine and truck after the collision. The momentum of an object is given by the mass of the object multiplied by its velocity (p = mv). In this case, the mass of the truck and plasticine is 0.1 kg, and the initial velocity is 0.8 m/s.

Momentum of truck and plasticine = (mass of truck + mass of plasticine) * initial velocity of truck and plasticine
= 0.1 kg * 0.8 m/s
= 0.08 kg*m/s

Now we know the initial momentum of the pellet before it hits the plasticine is equal to the momentum of the truck and plasticine after the collision (assuming no external forces are acting on the system). Thus, the initial momentum of the pellet, which is also equal to the final momentum of the truck and plasticine, is 0.08 kg*m/s.

We also know the mass of the pellet is 0.002 kg (2g converted to kg).

Momentum of pellet = mass of pellet * velocity of pellet just before it hits the plasticine
0.08 kg*m/s = 0.002 kg * velocity of pellet

Now we can solve for the velocity of the pellet just before it hits the plasticine:

Velocity of pellet = 0.08 kg*m/s / 0.002 kg
= 40 m/s

Therefore, the velocity of the pellet just before it hits the plasticine is 40 m/s.