unit rate is usually $/oz or $/lb
divide the cost by the weight
An 18 1/2 -fluid ounces bottle of water costs $3.79. What is the unit rate? Round to the nearest cent.
A 3 2/5 -pound bag of yarn costs $5.25. What is the unit rate? Round to the nearest cent.
5 answers
the answer
so what is the answer
I need help
Following what Oobleck said, here are your equations
3.79
---------- = 0.20
18 1/2
5.25
---------- = 1.54
3 2/5
Hope this helps :3
3.79
---------- = 0.20
18 1/2
5.25
---------- = 1.54
3 2/5
Hope this helps :3