An 18 1/2 -fluid ounces bottle of water costs $3.79. What is the unit rate? Round to the nearest cent.

A 3 2/5 -pound bag of yarn costs $5.25. What is the unit rate? Round to the nearest cent.

5 answers

unit rate is usually $/oz or $/lb
divide the cost by the weight
the answer
so what is the answer
I need help
Following what Oobleck said, here are your equations

3.79
---------- = 0.20
18 1/2

5.25
---------- = 1.54
3 2/5

Hope this helps :3