Alisa buys six packs of bacon for 3 pound each. Harry spends the same amount of money on nine sausages. What is the price of one sausage?

1 answer

Alisa spent a total of 6 * 3 = 18 pounds on bacon.
If Harry spent the same amount on nine sausages, then the price of one sausage is 18 / 9 = 2 pounds.