Abby can buy an 8 pound bag dog of food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for $5.38. Which is the better buy?
My answer: I would have to say to buy an 8 pound bag of dog food.
I am confused though if they are asking what math operation to do.
Please assist me if you can.
8 answers
Figure out the cost per pound for each size bag.
$1.345 or $1.35 is the cost per pound for a 4 pound bag
$0.925 or $0.93 is the cost per pound for an 8 pound bag
The better buy would be the 8 pound bag.
$0.925 or $0.93 is the cost per pound for an 8 pound bag
The better buy would be the 8 pound bag.
You're right.
Thank you Mrs. Sue. I thought it might have something to do with he cost per pound.
You are welcome, Matt. :-)
You guys are the best
I need help
hwa6t is 2 pu f box of spaghettio costy $2.50. Phillip says tha the unoit cost is 20/5-00 + 0.80 per p[umd pk,s expain error