A yoga studio has two participation plans. the first plan costs $10 per visit. the second plan costs $30 per month, and $4 per visit.how many visits would make the cost of both plans the same?

the plans would cost the same at __ visits

1 answer

At 20 visits, the cost of both plans would be the same.
Let x be the number of visits.
For the first plan, the cost is 10x.
For the second plan, the cost is 30 + 4x.
Setting the two equations equal to each other:
10x = 30 + 4x
6x = 30
x = 5
Therefore, at 5 visits, the cost of both plans would be the same.