For the first plan, the cost is $8 per visit, so the cost for x visits in a month would be 8x.
For the second plan, the cost is $40 per month, and $2 per visit. So the cost for x visits in a month would be 40 + 2x.
To find the number of visits per month where the two plans would be equal, we need to set the two equations equal to each other:
8x = 40 + 2x
Now, we can solve for x. Subtracting 2x from both sides:
8x - 2x = 40
6x = 40
Dividing both sides by 6:
x = 40/6
Simplifying:
x = 20/3
So, the equation that shows the number of visits per month that it would take for the two plans to be equal is:
8x = 40 + 2x
A yoga studio has two participation plans. For the first plan, the cost is $8 per visit. For the second plan, the cost is $40 per month, and $2 per visit. Write an equation to show the number of visits per month that it would take for the two plans to be equal. Use x as your variable. (1 point)
1 answer