Let's assume that x is the number of visits per month.
For the first plan, the cost is $8 per visit. Therefore, the equation for the cost of the first plan is:
Cost of first plan = 8x
For the second plan, the cost is $40 per month, and $2 per visit. Therefore, the equation for the cost of the second plan is:
Cost of second plan = 40 + 2x
To find the number of visits per month that it would take for the two plans to be equal, we need to set the two equations equal to each other and solve for x:
8x = 40 + 2x
6x = 40
x = 6.67
Therefore, it would take approximately 6.67 visits per month for the two plans to be equal in cost.
A yoga studio has two participation plans. For the first plan, the cost is $8 per visit. For the second plan, the cost is $40 per month, and $2 per visit. Write an equation to show the number of visits per month that it would take for the two plans to be equa
3 answers
Two pumps are filling large vats of liquid. One vat is empty and the pump is filling it at a rate of 6 gallons per minute. The other vat already contains 28 gallons and is continuing to fill at a rate of 4 gallons per minute. When will the two vats have the same amount of liquid
A yoga studio has two participation plans. The first plan costs $10 per visit. The second plan costs $30 per month and $4 per visit. How many visits would make the cost of both palns the same