A yoga studio has two participation plans. First plan cost $10

Second cost $30 per month and $4 per visit. How many visits would make the cost of both plans the same?
The plan would cost the same at ___ visits

1 answer

Let's assume the number of visits that would make the cost of both plans the same is "x".

For the first plan, the cost is always $10, regardless of the number of visits.

For the second plan, the monthly cost is $30 and there is an additional charge of $4 for each visit. Therefore, the cost for the second plan would be: $30 + $4x.

To find the number of visits that would make the cost of both plans the same, we can set up the following equation:

$10 = $30 + $4x

Subtracting $30 from both sides gives:

$4x = $10 - $30
$4x = -$20

Dividing both sides by $4 gives:

x = -$20 / $4
x = -5

However, it is not possible to have a negative number of visits. Therefore, the number of visits that would make the cost of both plans the same is 5 visits.