Wb = m*g = 9kg * 9.8N/kg = 88.2 N = Wt
of the block.
Fb = 88.2 N. @ 30o = Force of block.
Fp = 88.2*sin30 = 44.1 N. = Force parallel to incline.
Fv = 88.2*cos30 = 76.4 N. = Force perpendicular to the incline.
d = 0.5a*t^2 = 5 m.
0.5a*2^2 = 5
2a = 5
a = 2.5 m/s^2.
Fp - Fk = m*a
44.1 - Fk = 9*2.5 = 22.5
Fk = 44.1 - 22.5 = 21.6 N.
fp b=
A wooden block of mass m = 9 kg starts from rest on an inclined plane sloped at an angle θ from the horizontal. The block is originally located 5m from the bottom of the plane.
If the block, undergoing constant acceleration down the ramp, slides to the bottom in t = 2 s, and θ = 30º, what is the magnitude of the kinetic frictional force on the block?
ƒk =
1 answer