A window washer drops a brush from a scaffold on a tall office building.

What is the speed of the falling brush after
2.03 s? (Neglect drag forces.) The acceleration due to gravity is 9.8 m/s
2
.
Answer in units of m/s

i got 20.19 but its wrong

1 answer

velocity = v = -gt = -9.8*2.03 = -19.89
so speed = 19.9 m/s
Similar Questions
  1. A window washer drops a brush from a scaffold on a tall office building.What is the speed of the falling brush after 2.48 s?
    1. answers icon 0 answers
  2. A window washer drops a brush from a scaffold on a tall office building.What is the speed of the falling brush after 2.48 s?
    1. answers icon 0 answers
  3. 1) A physics book is moved once around theperimeter of a table of dimensions 1 m by 3 m. What is the distance traveled? 2) A
    1. answers icon 0 answers
  4. A window washer drops a brush from a scaf-fold on a tall office building. What is the speed of the falling brush after 2.7 s?
    1. answers icon 0 answers
more similar questions