A) which is the better value a 12 ounce jar of honey for $2.25 or an 18 ounce jar of honey for $3.24?

B) the supermarket displays the unit price for the 12 ounce jar in terms of cost per ounce, but displays the unit price for the 18 ounce jar in terms of cost per quart. Assuming 32 ounces in a quart, what are the unit prices, to the nearest cent, given by the supermarket?

C.) based on your work in parts a and b does the better value always have the lower displayed unit price? Explain your answer.

2 answers

2.25/12 = ?

3.24/18 = ?

The answers to the two equations should lead you to answer the 3 questions.
18 ounce is vest