To find the height of the building, we can set up a proportion using the two triangles formed:
Building height / Building shadow = Flagpole height / Flagpole shadow
Let h be the height of the building. Then we have:
h / 30 = 50 / 2
h = 30 * (50 / 2)
h = 30 * 25
h = 750 ft
Therefore, the height of the building is 750 ft, so the answer is A. 750 ft.
A triangle is formed by the building's height and shadow. Another triangle is formed by the flagpole's height and shadow. Using the following diagram, find the height of the building.
50 ft
2 ft
30 ft
Question content area bottom
Part 1
The height of the building is
A.
750 ft
B.
100 ft
C.
120 ft
D.
33.3 ft
1 answer