The first train has a lead of 150 miles
The 2nd train catches up at a rate of 125-75 = 50 mi/hr
so, it will take 3 hours.
In that time, the 2nd train will have gone 375 miles
The first train will have gone 150+3*75 = 375 miles
A train leaves a station and travels north at a speed of 75mph. Two hours later, a second train leaves on a parallel track and travels north at 125mph. How far from the station will they meet?
2 answers
distance = speed * time
speed 1 = 75
speed 2 = 125
time 1 = t
time 2 = t - 2
distances the same
75 t = 125 (t-2)
75 t = 125 t - 250
250 = 50 t
t = 5 hours
so what is 75 * 5 ?
speed 1 = 75
speed 2 = 125
time 1 = t
time 2 = t - 2
distances the same
75 t = 125 (t-2)
75 t = 125 t - 250
250 = 50 t
t = 5 hours
so what is 75 * 5 ?