A tractor is towing a large trailer on a horizontal road at a constant speed of 15km/h .The mass of the trailer is 1.3t and the mass of the load is 5t .A wind is blowing from the behind the trailer with an effective force 320N . The tractive resistance of the trailer and load is 270N/t on this road.

Calculate the force exerted by the towbar of the tractor.?

1 answer

total mass = 1300 + 5000 = 6300 Kg --- No acceleration.
because
constant speed so net horizontal force on trailer is zero
forward force from behind = 320 N
forward force from towbar = F
total forward force = F + 320
total drag back = 270 * 6300
so
F + 320 = 270* 6300 Newtons