since 1A = 1C/s,
6.01mC/2.38s = 2.252 mC/s = 2.252 mA
A total charge of 6.01 mC passes through a
cross-sectional area of a wire in 2.38 s.
What is the current in the wire?
Answer in units of mA.
1 answer
cross-sectional area of a wire in 2.38 s.
What is the current in the wire?
Answer in units of mA.
1 answer