To find the unit price per year, we need to divide the total price by the number of years.
For one year: $24.97 / 1 year = $24.97/year
For two years: $45.94 / 2 years = $22.97/year
For three years: $74.91 / 3 years = $24.97/year
Based on the unit price per year, the plan that is least expensive is $22.97 for two years.
A subscription to Time magazine is $24.97 for one year, $45.94 for two years, or $74.91 for three years. Which plan is least expensive if you want the subscription per year? Solve this problem using unit price. (1 point)
• $24.97 for one year
O $74.91 for three years
O $45.94 for two years
• The plans are the same price for two years.
1 answer