To calculate the unit price for each plan, we divide the total price by the number of years:
For the one-year plan: $24.97 / 1 year = $24.97/year
For the two-year plan: $45.94 / 2 years = $22.97/year
For the three-year plan: $74.91 / 3 years = $24.97/year
The least expensive plan per year is the two-year plan, which costs $22.97 per year.
A subscription to Time magazine is $24.97 for one year, $45.94 for two years, or $74.91 for three years. Which plan is least expensive if you want the subscription per year? Solve this problem using unit price.(1 point)
Responses
$24.97 for one year
$24.97 for one year
The plans are the same price for two years.
The plans are the same price for two years.
$45.94 for two years
$45.94 for two years
$74.91 for three years
1 answer